Péče o králíčka

 

 

Podrobné informace najdete na stránkách - www.kralici.cz


Po příjezdu králíčka seznámíme s jeho novým domovem a necháme ho v klidu odpočívat. Dáme mu čas, ať se zabydlí a odpočine. Je dobré na králíčka mluvit a oslovovat ho jménem, chovat se klidně, bez prudkých pohybů, králíčka brát do náručí něžně, určitě nezvedat za uši, podebrat celého králíčka, hladit.

 

Strava
Králíček si rád pochutná na zelenině a v menší míře i na ovoci, ale až od 3. měsíce a podáváme zpočátku velmi pomalu a v malém množství, aby si na něj králíček zvykl a neměl z něj zdravotní problémy (např. průjem). Tato složka stravy je pro našeho ušáčka velmi důležitá, protože mu dodává mnoho vitamínu, minerálních látek a vlákninu.

 


Tím nejdůležitějším pro králíčka je kvalitní seno, kterého by měl mít dostatek celý život a každý den neomezené množství. Může se stát, že některý králíček toho bude zneužívat a bude ze senem plýtvat a nechávat ho udupané na zemi. Na to zabere jen nedávat plné jesličky, ale krmit častěji po menších dávkách.

 

Velmi důležitá je také každý den čerstvá voda. Vhodné je do pitné vody přidávat Acidomind K dle návodu (vhodná prevence proti množení patogenních bakterií, plísní a kokcidií).

 

 

 Péče o drápky a srst

Kontrolujeme délku drápků a správnou dobu střihání poznáme, když drápky vykukují z chloupků. Střiháme speciálnimi kleštičkami na drápky, které koupíme v každém zverimexu. Jestli se na střihání necítíte, svěřte to poprvé svému veterináři a nechejte se od něj poučit, jak na to. Drápek je třeba stříhat v mrtvé části. A musíme dávat pozor, abychom nestřihli tam, kde vede červená žilka. Je to poznat pohledem proti světlu. Přerostlé drápky jsou nepříjemné jak pro Vás (králíček hrozně škrábe), tak pro králíka, kterému překážejí.

 

O srst se každý králíček stará sám. Jsou to velmi čistotná zvířátka. Nikdy králíčka nekoupeme! Už jsou na trhu sice i speciální šampony, ale nekupovat a nepoužívat!

 

Veterinární péče

Důležité je králíčka nechat ve věku 10 týdnů naočkovat. Králík musí být v době očkování naprosto zdráv. Očkuje se proti myxomatóze a králičímu moru každý půl rok nebo rok, dle typu vakcíny.


Hlodání dobré na zoubky
 

Králíček by měl stále obrušovat své zoubky. To dělá každý den při papání sena, ale ještě mu můžeme přilepšit větvičkami nejlépe ovocných stromů(např. z jabloně, hrušně). Dáváme pozor, aby větvičky nebyly chemicky ošetřené a nesmějí být z peckovin ! (třešen, višen, švestka,..)  Dobrý na hlodání je také tvrdý chléb, samozřejmě ne plesnivý.